Applied Geometry | TU Wien

Discrete Geometric Structures 2022

About

This is a workshop on everything related to discrete structures in various geometries, in particular, Euclidean, Lorentzian, Conformal, Contact, Projective, Affine, Hyperbolic, Spherical, Möbius, Laguerre and Lie geometry. The focus lies on the theory of discrete surfaces, particular subclasses, parametrizations and their characterizations, notions of curvature, frame theory, transformation theory, invariants and integrability. Moreover, we are interested in relations to other areas including but not limited to incidence geometry, rigidity theory, force networks, statistical mechanics, discrete dynamics, discrete flows as well as the theory of harmonic and holomorphic functions.


Organizers

Niklas Affolter, Christian Müller, Jan Techter


Time and Location

Date: Monday, Aug/29/2022 — Friday, Sep/2/2022
Location: TU Wien (the workshop will take place close to Karlsplatz)
www: http://www.geometrie.tuwien.ac.at/ig/events/dgs2022/

People

Invited speakers: Ulrike Bücking (FU Berlin)
Albert Chern (UCSD)
Andrew Sageman-Furnas (NCSU)

Participants: Niklas Affolter (TU Berlin/ENS Paris)
as of Jul 9th Peter Albers (Universit├Ąt Heidelberg)
Fabian Bittl (TU Berlin)
Cédric Boutillier (Sorbonne Université)
Ulrike Bücking (FU Berlin)
Albert Chern (UCSD)
Joseph Cho (TU Wien)
Hana Dal Poz Kouřimská (ISTA)
Felix Dellinger (TU Graz)
Adam Doliwa (UWM)
Alexander Fairley (TU Berlin)
Oliver Gross (TU Berlin)
Ran Gutin (ICL)
Christian Hafner (ISTA)
Ivan Izmestiev (TU Wien)
Felix Knöppel (TU Berlin)
Carl Lutz (TU Berlin)
Paul Melotti (Université Paris-Saclay)
Ruzica Mijic (TU Wien)
Christian Müller (TU Wien)
Mason Pember (FSU London)
Ulrich Pinkall (TU Berlin)
Denis Polly (TU Wien)
Konrad Polthier (FU Berlin)
Helmut Pottmann (KAUST)
Matteo Raffaelli (TU Wien)
Sanjay Ramassamy (IPHT of CEA Saclay)
Arvin Rasoulzadeh (TU Wien)
Wayne Rossman (Kobe University)
Andrew Sageman-Furnas (NCSU)
Simon Schwarz (Uni Göttingen)
Nina Smeenk (TU Berlin)
Yousuf M. Soliman (CALTECH)
Gudrun Szewieczek (TU Wien)
Sergei Tabachnikov (PSU)
Jan Techter (TU Berlin)
Jonas Tervooren (TU Wien)
Johannes Wallner (TU Graz)
Masashi Yasumoto (Tokushima University)

Schedule

Start Monday 10:30am
End Friday afternoon
Details TBA


Excursion

Wednesday afternoon
Details TBA